Başlangıç / HABERLER / Dernek Haberleri / EDİRNE’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıl Dönümü

EDİRNE’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıl Dönümü

15204143_925944207549977_969399105_o

“Asıl olan bu kutlamaları yaparken tarihimizin derinliklerine gidebilmek, yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir.”
Tarihe adını altın harflerle yazdıran Edirne’nin, düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümünü büyük bir övgü içerisinde yad ediyor, mezalime boyun eğmeyen, zalime yenilmeyen, düşmana eyvallah etmeyen aziz Türk milletini canı gönülden kutluyoruz.

Edirne, sahibi olduğu bütün değerlerini bugüne kadar taşıyan, milli ve manevi değerlerini koruyan, vatan için amansızca mücadele eden vakarlı bir duruşun, bayrak için umutla geleceğe bakışın, dostları için Yunus olmanın, düşmanları için Yavuz olmanın adıdır.

Edirne; vatanına, milletine, dinine, kitabına ve sevdasına yapılan ihanetlerin karşısındaki fırtına öncesi suskunluğun adıdır.

Edirne; 1912 de amansızca saldırıya geçen düşmanın, Edirne Müdafii Şükrü Paşa’nın örgütlediği şanlı direniş ile karşılanarak ve istenilen süreden daha fazla direniş sergilenerek İstanbul’un işgalinin engellendiği şanlı bir direnişin adıdır.

Edirne; 6 ay süren bu şanlı direnişten sonra ata yadigarı Selimiye Camisi gibi mukaddes mekanların top atışlarıyla yok olmasını engellemek için düşmana teslim edilmiştir.

Kuvvay-ı Milliye’nin gösterdiği güçlü direniş, Yunanlıları Sakarya’da uğrattığımız ağır yenilgi ve Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasıyla imzalanan Mudanya Mütarekesine göre Yunanlılar Karaağaç’ta içinde olmak üzere Meriç’in batısına dek bütün Doğu Trakya’dan çekilecek, yerlerine geçen itilaf birlikleri bu bölgeyi, en çok bir ay içinde Türk Birliklerine bırakacaklardı.

Edirne; Mudanya Mütarekesi, 14 Ekim 1922’den başlayarak yürürlüğe girdi. 25 Kasım 1922’de birliklerimiz Edirne’ye ayak bastı. Lozan Konferansı uyarınca, Karaağaç Nahiyesi ile İstasyonunun 15 Eylül 1923’te boşaltılmasından sonra, Trakya tam olarak işgalden kurtulmuş oldu ve bugünkü sınırlarımıza ulaşıldı. Tarihinde yeni bir sayfa başlayan Edirne, böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin sınır kenti, serhad şehri oldu.

Tarihi binlerce yıllık geçmişe dayanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Edirne için 25 Kasım 1922, tarihinin dönüm noktalarından birisidir.
Vatan topraklarımızın düşman işgalinden kurtuluşu zamanı olan 1922, acının, kederin yaşandığı, gözyaşının dinmediği, vatan için canların feda edildiği zamanlardır.

Ama 1922 aynı zamanda, Edirne insanının onurunu, gururunu, vakarlı duruşunu, vatan ve bayrak sevgisini, kahramanlıklarını ve yiğitliğini de tüm dünyaya gösterdiği kutlu zamanlardır.

Bu yıl Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılını kutlamaktayız.

Asıl olan bu kutlamaları yaparken tarihimizin derinliklerine gidebilmek, yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir.

Ülkemizin kutlu geleceği için birbirimize kenetlenmeli, yarınlarımız için durmadan hep beraber çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimin bu mutlu gününü kutluyor, Allah’tan milletimize bu acı dolu günleri bir daha yaşatmamasını temenni ediyorum.

TÜMEDER YÖNETİM KURULU

Bir cevap yazın